دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences


ارتباط دانشگاه با صنعت
سیستم مدیریت آموزشی(سما)
سامانه پذیرش دانشجوی دکتری تخصصی پژوهشی


سامانه یادگیری الکترونیکی
سیستم مدیریت آموزشی(سما)
سامانه پذیرش دانشجوی دکتری تخصصی پژوهشی

سامانه یادگیری الکترونیکی
سیستم مدیریت آموزشی(سما)
سامانه پذیرش دانشجوی دکتری تخصصی پژوهشی


اتوماسیون اداری
سامانه بایگانی الکترونیک
آموزش ضمن خدمت
AWT IMAGE
AWT IMAGE
AWT IMAGE

رشد و بالندگی اعضای هیأت علمی

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۳/۱ | 
اعضای واحد

مسئول واحد: جناب آقای دکتر محمد علی سنجری
کارشناس: خانم فاطمه وکیلی بیجار

 
به نام خداوند عزیز و توانا
 
واحد رشد و بالندگی اعضای هیأت علمی
با توجه به شواهد و مستندات، اعضای هیأت علمی، بزرگترین منابع دانشگاهها وتربیت کننده نیروی انسانی در نظام بهداشت، درمان وآموزش پزشکی هستند. ارتقای توانمندیهای اساتید محترم، موجب ارتقای عملکرد کلی دانشگاه و دانشجویان می شود. یافتن عوامل مؤثر برتوانمندیهای استادان و به کارگیری آنها، راهکار اساسی در زمینه ارتقای کیفیت آموزش عالی است. همان طور که شاعر می فرماید:

هزار نکته باریکتر ز مو اینجاست                       نه هر که سر بتراشد قلندری داند

امروزه برای تدریس و آموزش، علاوه بر تسلط علمی، دانش روانشناسی و توانمندیهای تدریس نیزلازم است. توانمندی تدریس به کارگیری مدبرانه مهارتهای تکنیکی و ارتباطی، دانش، استدلال، عواطف و ارزشها در محیط است. این توانمندی مستلزم مجموعه شناخت ها، گرایشها و مهارتهایی است که مدرس با کسب آنها می تواند به پرورش جسمی، عقلی، عاطفی، اجتماعی و معنوی دانشجویان کمک کند. کسب دانش در مورد توانمندیهای تدریس استادان، وضعیت موجود را آشکار نموده، و امکان برنامه ریزی برای ارتقا را فراهم می سازد.

هر عضو هیات علمی به طور مستمر در مسیر آموزش و یادگیری قرار دارد تا بتواند به نحو موثری نقش حرفه ای خود را ایفا نماید. در این مسیر هفت حیطه اصلی استانداردهای آموزشی استاد توانمند در علوم پزشکی باید مورد توجه قرار گیرد که عبارتند از: ارزش ها و باورها، دانش پژوهی، زبان ادبیات و فرهنگ، مدیریت و رهبری، طراحی و اجرای فعالیت های آموزشی، ارزشیابی و تدریس و حمایت همه جانبه فراگیران.
این واحد به منظور ارتقای توانایی های اعضای هیات علمی، به ویژه اعضای هیات علمی جدید در زمینه آموزش و تدریس، تشکیل شده است. از مهمترین وظایف این واحد، نیازسنجی از اعضای هیات علمی در خصوص نیازهای عمده ایشان در امر یاددهی و یادگیری و برگزاری کلاس ها، کارگاه ها و دوره های آموزشی با حضور اساتید مجرب در زمینه مربوطه می باشد.

در این راستا برای رسیدن به اهداف مذکور واحد رشد و بالندگی کارگاه های متعددی را در زمینه های آموزشی و پژوهشی برنامه ریزی کرده و در ابتدای هر سال جهت اطلاع اعضای هیأت علمی در سایت EDC اعلام می نماید. همچنین این واحد برای اعضای هیأت علمی جدیدالورود برنامه زمانبندی شده جداگانه ای را تدوین کرده است. برنامه مذکور به صورت سالانه در شهریور و مهر ماه هر سال برگزار می گردد.


کد امنیتی را در کادر بنویسید    
دفعات مشاهده: 368 بار   |   دفعات چاپ: 6 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر